O nas

Wizja i misja

Fundacja działa na rzecz ochrony praw człowieka określonych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Konwencji o Prawach Dziecka, Karcie Praw Podstawowych oraz w Konwencjach Genewskich. Jej celami są ochrona i pomoc osobom, których prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego zostały naruszone, wspieranie mniejszości wyznaniowych, etnicznych i seksualnych oraz budowanie porozumienia pomiędzy tymi społecznościami.

Jako działaczami kieruje nami chęć i potrzeba niesienia pomocy osobom w kryzysie uchodźczym oraz tym, którzy odczuwają jego skutki.

Zadaniem naszej Fundacji jest budowanie świadomości społecznej w kontekście migracji poprzez działania takie jak: wspieranie otwartej postawy wobec różnorodności, w szczególności wielokulturowości oraz innych wyznań i obyczajów, a także budowanie w społeczeństwie poszanowania względem różnych kultur, grup społecznych, ale też przyrody i całego otaczającego nas środowiska. Zależy nam na przybliżaniu zjawisk dotychczas obcych i nieznanych oraz na działaniach emancypacyjnych i promujących rzetelną wiedzę tam, gdzie pokutuje stereotyp, aby wynikającą z niego nieufność zamieniać w zaufanie. Promowanie międzykulturowego środowiska pracy, wymiany doświadczeń i perspektyw to również jeden z naszych dalekosiężnych priorytetów.

Historia

Fundacja powstała w niezgodzie na wykluczenie – pierwsze działania poświęcone były edukacji najmłodszych. Szkolenia i warsztaty, demokratyczne i zielone przedszkola. Kształtowanie empatii od najmłodszych lat. Synergia. Potem była zbiórka odzieży „na granice”, która ‘’wypchnęła’’ Fundację z jej własnej siedziby. Trzeba było okopać się w Forcie Luneta Warszawska. Zapoczątkowana akcja przeszła najśmielsze oczekiwania – krakowianie hojnie przyłączyli się do zbiórek i zrzutek, a przy segregowaniu i wysyłaniu pomocy powstał zespół Wolontariuszy Seniorów. Z czasem Fundacja rozszerzała swoje pole działania – objęła opieką Ośrodki dla cudzoziemców – te otwarte i zamknięte. Rozpoczęła stałą współpracę z Grupą Granica, Otwartym Krakowem, Interkulturalnymi i Fundacją Hliniszcze. W grudniu 2021 roku zorganizowała Bardzo Szczególny Kiermasz Świąteczny – polegający na wyprzedaży ofiarowanych na zbiórkę przedmiotów, które nie znalazły zastosowania ani „na granicy”, ani w ośrodkach. Dochód z Bardzo Szczególnego Kiermaszu został przeznaczony na kamery termowizyjne dla wolontariuszy pracujących przy granicy. W święta Bożego Narodzenia Fundacja zorganizowała akcję Zaproś Wędrowca do stołu – w ramach której udało się zaprosić do krakowskich domów rodziny Afgańskie i Czeczeńskie przebywające w ośrodku dla cudzoziemców w Łukowie. Obyczaj zastawiania pustego nakrycia przy stole dla spóźnionego wędrowca wreszcie wypełnił się treścią, która nadała mu sens. Trwałym rezultatem tego projektu jest sprowadzenie do Krakowa trzech rodzin Afgańskich, które znalazły tu mieszkanie i zatrudnienie. Powoli odnajdują się w lokalnej społeczności. W styczniu 2022 roku Wolno Nam wykonała prawdziwy majstersztyk w swej działalności – do pomocy uchodźcom włączyła uchodźczynię – Masooma została etatowym pracownikiem Fundacji, aktywnie angażując się w pomoc innym uchodźcom.

Przed wyzwaniami, które los postawił przed ludźmi dobrej woli po 24 lutego 2022 roku, Wolno Nam stanęła przygotowana w zakresie kadr oraz know how. Hostel interwencyjny Challenging Hope przy ulicy Piłsudskiego w Krakowie powstał w zaledwie 48 godzin. Wspólnymi siłami wolontariuszy pusta kamienica zamieniła się w przytulne schronienie dla dziesiątek, a szybko setek osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Hostel jest miejscem spotkania i wytchnienia. Uchodźcy, oprócz noclegu w czystej pościeli, otrzymują tu pomoc psychologiczną, medyczną, farmaceutyczną i prawną. Dla dzieci zorganizowano bawialnię i zaangażowano animatorów do zabaw na świeżym powietrzu. W kuchni serwowane są ciepłe posiłki i napoje. Do dyspozycji naszych gości jest również dobrze zaopatrzony magazyn oferujący ubrania, zabawki, leki, środki higieniczne, pościel, akcesoria dla zwierząt, wózki dziecięce, łóżeczka, chodziki i gryzaki. Challenging Hope jest miejscem wsparcia i rady oraz nieustannego dialogu w językach polskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim i białoruskim. Bo jak ma się dobrą wolę, to po prostu WOLNO NAM.

Nasi ludzie

Agata Kluczewska

agata.kluczewska@wolno-nam.pl

Leśna Szeptunka, charyzmatyczna liderka z wizją. Patrzy szeroko i mierzy wysoko, ale dostrzega szczegóły, nawet te ukryte przy samej ziemi. Czujna i uważna na potrzeby drugiego człowieka.

Małgorzata Koczur

malgorzata.koczur@wolno-nam.pl

Kariatyda naszego świata. Na swych delikatnych ramionach dźwiga cały ciężar odpowiedzialności za sprawy formalne. Nie skarży się, gdy dorzucamy jej coraz więcej i więcej. Dobrze, że Kariatyda ma swojego Atlasa.

Jan Globisz

jan.globisz@wolno-nam.pl

Atlas – dzielnie wspiera Kariatydę i porządkuje naszą przestrzeń wirtualną wprowadzając nas w XXI – wieczne standardy zarządzania przedsiębiorstwem. Discord, dokumenty na dyskach współdzielonych – wszystko to co pozwala zanotować nasze plany i trzymać kurs na upatrzony cel.

Tatiana Kadelska

Juda Tadeusz, geografka i somelierka, hodowczyni owiec. Zakręcona i ekstremalnie uczuciowa. Energiczna i w wiecznym wirze działania. Niezwykle kreatywna w znajdowaniu rozwiązań dla spraw wydających się beznadziejnymi.

Teresa Seruga

Nasz porządkowy Anioł Stróż, nauczyciel akademicki. Uporządkowana i metodyczna. Cierpliwa i wyrozumiała. Nie jest jej z nami łatwo, ale dzielnie utrzymuje porządek. Jej twardy dysk przechowuje w głowie miliony danych w sposób ułożony doskonałym algorytmem. Opoka i ostoja.

Magdalena Machała

Panna Madonna, dziewczęca i łagodna jak z obrazów Quattrocenta. Uosobienie delikatności i taktu, kwintesencja dziewczęcego uroku, które skrywają twardego ducha. Konsekwentna i z zasadami. Stal.

Katarzyna Rimpler

Okno na świat, energiczna i konkretna. Empatyczna jak i reszta. Nastawiona na odbiór szuka możliwości i rozwiązań, wskazuje drogę oraz podpowiada wyjścia. Szpera, drąży i zabezpiecza nasze aktywności. Linki wyszukuje szybciej niż Google.

Kasia Gajda

Ucieczka Niezawinionych Grzeszników – ma niezwykły dar wyszukiwania wśród potrzebujących tych potrzebujących najbardziej. Czule podąża za swoimi podopiecznymi dyskretnie obserwując czy nie pakują się w kłopoty. Otwiera najbardziej zatrzaśnięte drzwi, stuka, kołacze i wynajduje rozwiązania. Nieustępliwa i skuteczna.

Ania Miedzińska

Dobry Duszek, cichutko i dyskretnie realizuje zadania, które sama sobie wyznacza bacznie przyglądając się naszej aktywności. Pojawia się bezszelestnie i sprawia, że przestrzeń wokół niej magicznie się porządkuje. Zawsze uśmiechnięta i życzliwa. Zaprogramowana na pogodę ducha.

Tali Miedzińsky

Dobry Duszek Junior – podobnie jak Ania, dyskretnie i nie zwracając na siebie uwagi realizuje przemyślany przez siebie plan. Zawsze trafnie znajduje luki i obszary niezagospodarowane. Dzieli się też z nami swoim plastycznym talentem.

Ania Masłowiec

Uporządkowana jak Excel, niezawodna jak Cisco. Lubi konkretne zadania, które realizuje samodzielnie i zawsze do końca. Metodyczna jak żadna z nas. Skuteczna.

Agnieszka Widacka

Puszysty miś w stroju kaktusa. Niewolnica narzuconej sobie formy, która trzyma ją przed całkowitym poddaniem się emocjom.

Ania Gwiżdż

Księżniczka Lea naszej Galaktyki – wspiera Rebelię. Każdą słuszną. Od dawna angażuje się w sprawy społeczne i staje odważnie po stronie wykluczonych. Solidna i pracowita.

Krzysztof Mucha

Intendent bojowników. Niezmordowanie kursuje na trasie Kraków – Lwów zaopatrując tamtejszą ludność w środki opatrunkowe, żywność i wyposażenie schronów. Pomost pomiędzy Norwegią a Polską i Ukrainą. Niezawodny i solidny

Masooma

Nasza Szeherezada. Wschodnia piękność w hiżdżabie. Uchodźczyni pomagająca uchodźcom. W afgańskich strojach barwna jak Rajski Ptak.

pl_PLPolish